Mt Nebo Past Masters

Click for Images of the 2010 Past Masters Dinner

Dinner with Past Master Edward Calhoun and Guest Speaker Brother Mark Tabbert


Names in RED link to a corresponding profile article


Presley Marmaduke

1811, 1812 & 1815

Richard Claggett

1813, 1814, 1819, 1820, 1821 & 1822

Thos. Van Swearingen

1816 & 1818

David Sniveley

1823, 1824, 1827, 1836 & 1841

Charles Harper

1825, 1826

A.E. Wilson 

No Date Listed 

John J.B. Sappington

1837, 1838 & 1840

John G. Unseld

1839

Thomas T. Lemen

1842, 1844

William Bowen

1843

J.P.A. Entler

1845-1847 1852-1854 1856 1865 1866

Thomas Hammond

1848

V.M. Butler

1849, 1850 & 1851

J.M. Jewett

1857, 1858

V. Marmaduke

1859

E.G. Lee

1860, 1861

B.F. Harrington

1867

R.C. Burkhart

1868

G.M. Beltzhoover

1869, 1875

Joseph S. Fleming

1870, 1880 thru 1883

John F. Welshans

1871, 1872, 1878 & 1879

H.C. Entler

1873, 1874

Henry C. Martin

1876, 1877

William Butler

1884, 1885

Lee H. Moler

1886, 1887 & 1895

J. Davis Billmyer

1888, 1889 & 1893

C.T.V.S Butler

1890 & 1891

George W. Banks

1892

W. Manning Lemen

1894

Henry S. Baker

1896

Charles M. Folk

1897

Walter R. Hill

1898

E. Rush Turner

1899

E.L. Strode

1900

John H. Lemen

1901

J.S. Files

1902

J. Lewis Welshans

1903 & 1904

Fred L. Weltzheimer

1905

John D. Muldoon

1906

J. Walter Kearney

1907

William H. Knode

1908

Edward T, Moler

1909

Rion Lucas

1910

Hopkins Gibson

1911

J. Hugh Miller

1912

Frank W. Myers

1913

Oscar L. Sperow

1914 & 1919

A. Charles Morgan

1915

George C. Link

1916

Upton S. Martin

1917

Charles R. Owen

1918

Walter M. Duke [i]

[i]

Wilson H.S. White [ii]

[ii]

Robert J. Hamrick

1920 & 1921

Paul R.L. Davis

1922

Lewis J. Mcdonald

1923

Charles B. Sperow

1926

Robert Gibson

1927

Joseph Strider

1928

Freel G. Welshans

1929

John M. Skinner

1930

Walter G. Knott

1931

Clifton N. Byron

1932

Charles F. Rogers

1933

Keener W. Eutaler

1934

Guy M. Moler

1935

C. Berry Carter

1937

Samuel M. Skinner

1938

Cletus D. Lowe

1939

R. Lee Emery, Jr.

1942

Merle J. Shultz

1943

H. Max Derr

1944

Joseph Capriotti

1946

Clarence M. Skinner

1947

C. Waldron Shipley

1948

Paul W. Richardson

1949

Olin H. Knott, Jr.

1950

J. William Flanagan

1951

William A Lehman

1952

Harry F. Ghrist

1953

John Nathan Rhodes

1954

D. Lee Morgan

1955

John M. Orndorff

1956

Richard H. Crane

1957

H. Brooks Hall

1958 & 1959

Charles N. Musser

1960

Clarence W. Wright

1961

H. Eugene Fletcher

1962/63

Horace L. Cook

1963/64

Kenneth C. Grubb

1964/65, 1965/1966, 1966/67 * DGM 15th District 1988

Walter T. Caton

1967/68

John C. Rockenbaugh

1971/72

David L. Wilson

1975/76, 1976/77

Warren L. Cater

1979/80, * DGM 15th Masonic District 1979/80

Jesse D. Jenkins

1978/79

Joseph R. Jones

1981/82, 1982/83

Benjamin T. Sencindiver

1983/84

John R. Wilmer

1984/85, 1985/86

James Keller

1986/87

Alwin A. Jones

1987/88

Sid L. Sponaugle

1988/89

Robert E. Krogstad

1989/90

William F. Fritts

1990/91

Dock S. Simmons

1991/92

Lewis F. Carroll

1992/93 *DGM 1996/97

Lionel R. Facemiel, II

1993/94, 1994/95

Glenn E. Paddock

1997/98

Timothy W. Carroll

1998/99

Robert C. Stone, Jr.

2001/02

Brian Greenfield

2002/03

Christopher Colbert

2003/04

Allen R. Means

2005/06, 2006/07

Edward Calhoun

2007/08, 2008/09

Ed Burwell

2009/10

 

 [i] Elected Worshipful Master Dec. 16, 1918 – Not installed.  Died Jan.  1, 1919

 [ii] Past Master of Mt. Carbon Lodge No. 28, Peidmont, WV 1917